Sazka eLEAGUE Counter-Strike: Global Offensive Článek

Vzestupy a pády BIG: Jak se z opomíjené německé organizace stal tým šampionů

Jiří Novák – Sazka eLEAGUE
6. 7. 2020 13:00 Sdílej:

Berlin International Gaming. Německá organizace založená roku 2017 Fatihem "gob b" Dayikem, Nikolou "LEGIJA" Ninićem a Johannesem "tabseN" Wodarzem, kteří v té době hájili barvy NRG. BIG se ve své historii čtyřikrát ukázali na Majoru, největším turnaji v Counter-Strike: Global Offensive, dvakrát z toho se dostali do čtvrtfinále. Za každý vrchol však přišel tvrdý pád. To vše se nyní mění. 

Začátky

Poprvé se do podvědomí fanoušků CS:GO dostal německý manšaft na domácím DreamHack Open Leipzig 2017. Hned na prvním turnaji, který BIG absolvovali, se dokázali dostat do finále, ve kterém podlehli FlipSid3 Tactics 0:2.

V polovině roku 2017 se kvalifikovali na svůj první Major. Krakow byl svědkem velké jízdy BIG, ale také jedné velké kontroverze. Jumping bug, který používali BIG na Infernu, se stal obřím tématem. 

BIG prošli základní skupinou bez jediné prohry, když všechny své zápasy vyhráli právě na Infernu. V play off nestačili na budoucí finalisty z Immortals.

Letní forma s příchodem nové tváře

Po překvapení na Majoru přišli neúspěšné měsíce, které vyústily v příchod prvního anglicky mluvícího hráče, kterým byl Owen "smooya" Butterfield. 

S ním prožili BIG velice podařené léto 2018. Na začátku července na domácí půdě Lanxess Areny se dostali až do finále ESL One Cologne 2018.

Na londýnském Majoru se pak po roční pauze opět dostali mezi osmičku nejlepších, něco, co se jim do dnes nepovedlo zopakovat. 

V Katowicích přišlo poslední místo, na domácím Majoru v Berlíně se BIG vůbec neukázali. 

Smooya prožil v BIG turbulentní období • Foto ESL

Propad na dno

Ještě před již zmíněným Major turnajem v Katowicích tým opustil smooya. Hlavním důvodem byly údajně rozdílné vnímání hry a team developmentu. I přes snahy obou stran nakonec opustil smooya tým, do kterého se vrátil Johannes "nex" Maget, kterého jen několik týdnů předtím nahradil Ismailcan "XANTARES" Dörtkardeş. 

BIG prožili téměř katastrofický rok 2019. Na žádném z elitních turnajů se nedokázali dostat do play off, většinu roku strávili ve třetí desítce světového žebříčku. 

Na začátku srpna pak oznámil odchod do herního důchodu legendární Fatih " gob b " Dayik. Smooya se vrátil zpět do aktivní sestavy. Od jeho posledního angažmá v BIG se však nic nezměnilo a tým dál tápal. 

Gob b stál u znovuzrození německé organizace • Foto prosettings.com

Znovuzrození

1. leden 2020 byl ve znamení nových začátků. Nejen, že začal nový rok, ale sestava BIG dostála obřích změn. Florian " syrsoN " Rische a Nils " k1to " Gruhne přišli ze Sprout, tým se pak rozloučil s Owenem " smooya " Butterfieldem a Johannesem " nex " Magetem. Nikola " LEGIJA " Ninić celek také opustil, v pozici "Head of CS:GO" ho nahradil Fatih " gob b " Dayik.

Hned v prvním měsíci se BIG s novými tvářemi postarali o nejlepší výsledek posledních šestnácti měsíců. Na DreamHack Open Leipzig si poradili ve finále s Renegades a vyhráli celý turnaj bez prohrané mapy. 

Po vítězném DreamHack Open přišlo zakopnutí na ESL Pro League. Poté přišli tři #HomeSweetHome turnaje a dva triumfy s jedním vypadnutím ve finále (nutno říci, že soutěží se nezúčastnili nejlepší světové týmy).

BIG ovládli DreamHack Open Leipzig • Foto DreamHack

Historický triumf 

14. června přišel nejslavnější moment Berlin International Gaming. Po výhře ve finále lower bracketu DreamHack Masters Summer: Europe proti FaZe Clan nastoupili borci ve finále proti G2. 

Ti měli výhodu vyhrané první mapy, jelikož prošli vítězně upper bracketem. Na Vertigu dominovali Francouzi a šli tak do vedení 2:0 na mapy. Poprvé v historii CS:GO se ale povedl v Bo5 sérii reverse sweep, když BIG po úžasném comebacku na Miragi a neuvěřitelném výkonu Floriana "syrsoN" Rischeho zvítězili 3:2. 

Pro BIG to byl historicky první triumf na turnaji mezi tou nejlepší konkurencí. Organizace poskočila na osmé místo světového žebříčku a rázem se z ní stal černý kůň pro cs_summit 6.

SyrsoN předvedl ve finále proti G2 fantastickou show • Foto DreamHack

Jízda pokračuje

Skupinu na kvalifikačním turnaji pro Major v Riu Němci opět ovládli. V play-off pak kapitulovali až proti Team Vitality, proti kterým nastoupili v nedělním finále. 

To se velice podobalo tomu na DreamHack Masters. BIG proti francouzskému celku s nevýhodou jedné mapy. A stejně jako v mači proti G2, i proti Vitality šel německý celek do poslední mapy. 

Overpass skončil 16:10 ve prospěch BIG, kteří tak slavili druhý velký triumf v rámci tří týdnů. 

Manšaft si výrazně vylepšil postavení v kvalifikaci na brazilský Major a zároveň potvrdil, že patří mezi světovou špičku. Dá se předpokládat další postup BIG v žebříčku hltv.org, ve kterém se pravděpodobně dostanou mezi Top 3 celky světa. 

XANTARES předvádí v posledních měsících parádní výkony • Foto DreamHack

Co stojí za obřím zlepšením německého týmu? 

1) Komunikace - Od příchodu Owena "smooya" Butterfielda opustili BIG od němčiny a museli nově komunikovat v angličtině. To se pochopitelně nezměnilo příchodem turecké posily. Xantares však dlouhodobě pobírá lekce německého jazyka a dá se předpokládat, že manšaft se vrací zpět k rodnému jazyku. Něco, co se ukazuje jako esenciální. 

2) Talent - Tabsen, Xantares, Syrson... Hlavní trojice tzv. "tahačů" v BIG. Průměrně si v posledních třech měsících drží rating 1.20 a když to zrovna jednomu nestřílí, zastoupí ho jeho spoluhráči. Pokud to snad hlavní trojici tolik nejde, nastoupí Tizian či K1to, jako například v první hře posledního finále. 

3) Vedení - Mít za zády legendu světové Counter-Strike scény rozhodně není na škodu. Gob b ukázal ve své kariéře schopnosti velitele. To, že se po jeho příchodu zpět do organizace raketově zlepšily výsledky celku není náhodou. 

Související články