Sazka eLEAGUE Counter-Strike: Global Offensive Článek

Noví králové a dánské trápení. Jak se týmy vypořádaly s online érou CS:GO?

Jiří Novák – Sazka eLEAGUE
13. 7. 2020 11:45 Sdílej:

Posledních několik měsíců jsme se nedočkali jediného LAN turnaje v Counter-Strike: Global Offensive. Takovou pauzu nemuseli fanoušci přečkávat od samotného začátku hry v roce 2012. Rozhodně však nemůžeme tvrdit, že se po celou dobu koronavirové krize nic nedělo. Poznali jsme nový nejlepší tým světa a několika obřích překvapení na největších online turnajích.  

Vítězové

BIG ovládli DreamHack Open Leipzig • Foto DreamHack

BIG
Těžko začít někým jiným, než právě německou organizací Berlin International Gaming. Tým se dlouhodobě trápil a do Top 10 se podíval naposledy na konci roku 2018. 18. května se dokonce BIG nacházeli na třicátem místě HTLV rankingu.

Přelom přišel v polovině června na DreamHack Masters. BIG překvapili celý svět CS:GO a ve finále porazili G2, jeden z Top 3 týmů světa. Německý celek tak zaznamenal první velké turnajové vítězství v historii organizace. 

Na něj navázali na cs_summit 6, kdy ve finále přehráli další francouzský tým, tentokráte Vitality. Vítězstvím se posunuli na první místo ve světovém žebříčku, pochopitelně nejvyšší umístění od založení organizace. V posledních třech měsících pak zaznamenali BIG neuvěřitelný win rate 81,6%. 

EG jsou nejlepším týmem amerického CS:GO • Foto ESL

Evil Geniuses
Severoamerický celek prošel na začátku koronavirové krize změnou trenéra. Chet "ImAPet" Singh opustil po neshodách se svými svěřenci tým, na jeho místo přišel zkušený Brazilec Wilton "zews" Prado. 

EG se nedařilo a nedokázali konkurovat těm nejlepším americkým organizacím. Převrat nastal na začátku června, kdy se EG v Blast turnaji umístili na třetím místě, které o dva týdny později vylepšili na první příčku. 

Na cs_summit 6 nepoznali mezi americkými celky konkurenci a posunuli se na třetí místo celosvětově. Příchod nového kouče se tak dá považovat za prozatimní úspěch. 

Team Spirit jsou na vzestupu • Foto win.gg

Team Spirit
Pozice jedničky v regionu CIS je dlouhodobě v držení Natus Vincere. Po nich ale následuje bitva týmů, které se snaží dohnat ukrajinského giganta.

Team Spirit začal online éru na hranici třetí světové desítky. V kvalifikacích na velké turnaje se jim začalo dařit a na Road to Rio dokonce zvítězili, když jejich největší rivalové, Na'Vi, absolutně zkolabovali. 

Vítězství jim vyneslo posun na třináctou příčku na světě, na které se sice dlouho neudrželi, i tak si ale jasně pojistili pozici druhého nejlepšího týmu CIS. 

Poražení

Astralis se museli obejít bez svého IGL • Foto estnn.com

Astralis
Dlouhodobě nejlepší tým světa se potýká s problémy. Ještě na začátku května byli Astralis jedničkou. Poté však odešel na několik měsíců kvůli zdravotním problémům Lukas "gla1ve" Rossander, kterého následoval zanedlouho Andreas "Xyp9x" Højsleth. 

Na DreamHack Masters Spring a Blast Premier Showdown zaznamenaly Astralis nejhorší umístění na turnaji od nepodařeného Majoru v Bostonu za začátku roku 2018. Zároveň se ve světovém žebříčku propadli na desátou příčku, nejhorší pozici od konce roku 2016. 

Po hráčské pauze se očekává návrat stabilních pilířů Astralis a ti se pokusí o návrat mezi světovou špičku. 

Frozen v dresu mousesports • Foto facebook.com/mousesports

mousesports
Sestava s Davidem "frozen" Čerňanským se dlouho držela v Top 4 na světě. Od druhé příčky na ESL Pro League 11 přišly pro takový celek, jakým jsou mousesports, tragické výsledky. 

Na Road to Rio, DreamHack Masters a cs_summit 6 se mezinárodní sestava umístila na 13. místě, win rate za poslední tři měsíce je pak pouhých 30%. Jediný světlý moment a jediné play off přišlo na Blast Premier, kde skončili mousesports pátí. 

Momentálně se mousesports nacházejí na 12. místě na světě a pokud chtějí pomýšlet na postup na Major, bude muset přijít extrémní zlepšení. 

MIBR se netěší velké popularitě • Foto Blast Premier

MIBR
U brazilského celku se nejedná tolik o špatné výsledky jako o věci, které se dějí kolem týmu. V posledních měsících se totiž okolo MIBR střídá jednom drama za druhým. 

Začalo to pokutou pro Fernanada "fer" Alvarengu kvůli rasistickým komentářům na streamu. Poté přišly dvě velké kauzy, jedna proti FURII a druhá po zápasu s Chaos. 

Většina nebrazilských fanoušků se obrátila proti hráčům MIBR. Ti si svým chováním nejen na sociálních sítích nezískali velkou přízeň. 

Související články