Sazka eLEAGUE Counter-Strike: Global Offensive Článek

Vzestup a pád nejlepšího brazilského týmu v historii CS:GO - 1. část

Jiří Novák – Sazka eLEAGUE
16. 9. 2020 14:00 Sdílej:

Dva majory, osm dalších titulů z Tier 1 turnajů. Taková je bilance nejslavnější brazilské sestavy CS:GO. Tým v čele s Gabrielem "FalleN" Toledem šokoval v roce 2016 svět esportu. O čtyři roky později se slavná dynastie rozpadá.

Polský sen a čtvrtfinálové úspěchy

Vše začalo na začátku roku 2015 organizací KaBuM. S Fallenem již v tu dobu hráli nyní známé tváře Fernando "fer" Alvarenga, Ricardo "boltz" Prass či Lucas "steel" Lopes. Brazilský celek se překvapivě kvalifikoval na IEM Katowice 2015 a před turnajem přešli borci pod Keyd Stars.

Ve skupině za sebou nechali americké Counter Logic Gaming a HellRaisers, ve čtvrtfinále narazili na polské hvězdy z Virtus.Pro. Brazilci dokázali obrat VP o mapu, a i přesto, že na první a poslední získali dohromady pět kol, polská výprava byla obřím úspěchem. Brazilské CS:GO se poprvé dostalo do povědomí fanoušků po celém světě.

Před dalším ESL One Majorem, tentokrát v Kolíně nad Rýnem, změnil tým opět organizaci, novým domovem se jim stalo Luminosity Gaming, sestavu posílil Marcelo "coldzera" David. Neznámý Brazilec pomohl svému týmu v obřím dramatu porazit FlipSid3 Tactics 22:18 a postoupit tak do dalšího čtvrtfinále Majoru. V něm se setkali s budoucími šampiony z Fnatic a po dvou prohraných mapách se s turnajem loučili.

Na DreamHack Major 2015 už nejeli Luminosity jako nováčci, ale rozjetý rychlík, se kterým se muselo počítat. O jejich síle se v základní skupině přesvědčili Fnatic, kteří zaostali za LG a překvapivě postoupili až z druhého místa. 

Bohužel, cesta brazilských bojovníků skončila opět ve čtvrtfinále. Po dvou vyrovnaných mapách (14:16, 13:16) podlehli Natus Vincere a poprvé pro ně byl konec v Top 8 zklamáním. 

Po sérii neuspokojivých výsledků se s týmem rozloučila dvojice Steel a Boltz. Dlouhodobé členy nahradilo duo Epitacio " TACO " de Melo a Lincoln " fnx " Lau. Přestup se později ukázal být zlomovým pro historii brazilského Counter-Striku.

Sestava Luminosity po přestupech • Foto DreamHack

Tvoření historie

Nová sestava vstoupila do roku 2016 parádně. Finálová umístění na DreamHack Open Leipzig a IEM Katowice 2016 posunuli Luminosity Gaming na čtvrté místo světového žebříčku. Za sebou nechali takové legendární organizace jako Virtus.Pro či Envy.

Na MLG Major do Columbusu přijela brazilská skvadra v roli černého koně. Jejich agresivní styl v kombinaci s brilantním individuálním skillem hráčů nadělal nejednomu světovému celku problémy.

Luminosity opět ovládli skupinu před švédským supertýmem, tentokrát přemohli Ninjas in Pyjamas. Ve čtvrtfinále vyprovodili z turnaje Counter Logic Gaming, semifinálovým soupeřem byl Team Liquid. Co následovalo, se navždy zapsalo do historie CS:GO. 

V prvním zápase na Miragi vedl Team Liquid 15:9. Jediný bod stačil k tomu, aby borci hrající pod americkou organizací získali první mapu ve svůj prospěch a přiblížili se prvnímu finále v historii amerického CS:GO. Coldzera byl proti. Reakce komentátorů hovoří za vše.

Team Liquid byl otřesen. Ve zbytku první mapy nevyhráli jediné kolo. Na druhé mapě však opět vládli.

Dostali se do vedení 15:6. Děvet matchpointů. Ani jeden nevyužitý. Dohromady měli Miragi a Cache hned patnáct možností na ukončení mapy. Bez úspěchu. V prodloužení zvítězili Brazilci a postoupili do finále Majoru. Poslední překážkou byli Natus Vincere.

Šlo o zápas dvou naprosto rozdílných map. Na Miragi chybělo Na'Vi jediné kolo od vítězství, Luminosity však už několikrát ukázali, že se nevzdávají a opět vyšli z prodloužení vítězně. Overpass byl jednou z nejjednostrannějších map celého turnaje. Luminosity nedali svému soupeři šanci, ovládli Overpass 16:2 a jako první mimoevropský tým zvedli nad hlavu pohár pro vítěze Majoru.

Pohádka tímto nekončí, teprve začíná. Luminosity se probojovali do dalších tří finále velkých turnajů, v červenci pak zamířili na další Major, tentokrát jako jedni z největších favoritů. Na ESL One Cologne 2016 mířili pod záštitou nové organizace SK Gaming.

Do třetice ve skupině narazili na Švédy, pro změnu na Fnatic. Opět postoupili z prvního fleku a po čtvrtfinálové výhře nad FlipSid3 Tactics narazili v semifinále na oblíbence CS:GO scény z Virtus.Pro. Po těsném prohraném Cobblestonu přišli výhry Brazilců na Nuku a Miragi. 

Ve finále se odehrála repríza semifinále z Columbusu. Team Liquid se loučil se svou ukrajinskou hvězdou, zisk Majoru by byl krásným koncem S1mplova působení v Americe. Jenže finálový souboj byl velkým zklamáním. SK Gaming rozdrtili Team Liquid (16:7, 16:6). Druhá největší trofej pro brazilské CS:GO. SK se stali králi.

SK Gaming s trofejí ESL One Cologne 2016 • Foto steamcommunity.com

No fnx, no Major

I přesto, že do konce roku 2016 nezvítězili Brazilci na žádném světovém turnaji, šlo o historicky nejúspěšnější rok brazilského Counter-Strike. Spolu s Astralis a Virtus.Pro šli SK Gaming do nového roku v roli nejlepších týmů planety. Prvním turnajem roku 2017 byl ELEAGUE Major v Atlantě, týmy tak museli být okamžitě v top formě.

Tento cíl jim výrazně ztížil odchod Lincolna "fnx" Laua. Kapitán týmu Fallen se nechal slyšet, že Lincoln nesdílel s týmem vizi do budoucna a musel tým po několika pokusech o zlepšení opustit. Náhradníkem pro ELEAGUE Atlanta Major se stal Ricardo "fox" Pacheco.

Nový systém skupinové fáze SK Gaming sedl a jedinou porážku ve skupině si připsali proti Natus Vincere. Z děleného třetího místa pak postoupili do play off, kde narazili na FaZe Clan. První mapou byla Mirage. FaZe Clan v čele s Fabienem "kioShiMa" Fieyem šokoval soupeře a diváky a rozdrtil SK Gaming 16:7. Na dalších mapách se brazilský celek probudil (16:3, 16:5) a postoupil do semifinále.

Virtus.Pro. Semifinálový soupeř SK. Dva z nejlepších týmů světa proti sobě. Jarosław "pashaBiceps" Jarząbkowski vs. Gabriel "FalleN" Toledo. Legendární souboj nezklamal. Dvě extrémně vyrovnané mapy (19:17, 16:14) nakonec šli ve prospěch polských legend. Brazilci tak po dvou vítězných Majorech skončili v semifinále. Nikdo v u dobu netušil, že do finále se minimálně další čtyři roky nepodívají.

Major v Atlantě • Foto ELEAGUE

Pátým členem SK Gaming se stal po semifinálové prohře João "felps" Vasconcellos. Mladý Brazilec přišel z dalšího brazilského týmu Immortals, se kterým dokázal v roce 2016 ovládnout hned dva světové turnaje. Měl být tím, kdo dostane SK Gaming zpět na trůn. 

Tým se na DreamHack Masters Las Vegas dostal okamžitě do finále, kde jen těsně podlehl Virtus.Pro. Zdálo se, že nová akvizice se parádně adaptovala a celek bude vládnout. Na IEM Katowice a StarLadder i-League StarSeries Season 3 však SK nepostoupili mezi Top 8. Neúspěchy je poslali na čtvrté místo světového žebříčku, což bylo pro tým mezi červencem 2016 a březnem 2018 nejhorší umístění. I to ukazuje, jak dominantní Brazilci doopravdy byli.

Další měsíce opět patřily SK. Zvítězili na pěti z největších světových turnajů. Poslední soutěž před Majorem v Krakově, ESL One Cologne, ovládli dokonce podruhé za sebou. V Polsku měli být jasnými favority. Těžko hledat většího kandidáta na vítězství. 

Kromě zaškobrtnutí proti BIG na Infernu (14:16) prošli skupinovou částí bez větších problémů a ve čtvrtfinále je čekal souboj s Astralis. S Dány se již na turnaji setkali, nedali jim šanci a porazili je 16:8. Jenže play off je jiná pohádka.

Nicolai "device" Reedtz předvedl jeden z nejlepších výkonů kariéry a Astralis smetli svého brazilského soupeře 2:0. Šlo zřejmě o největší zklamání v historii skvadry okolo Fallena.