Veškerá kontroverze obklopující MIBR: FURIA, Yeah Gaming, rasismus
Counter-Strike: Global Offensive Článek Veškerá kontroverze obklopující MIBR: FURIA, Yeah Gaming, rasismus

Veškerá kontroverze obklopující MIBR: FURIA, Yeah Gaming, rasismus

Jiří Novák – Sazka eLEAGUE

24. 6. 2020 10:20

Střet zájmů, rasismus, cheating. Jen několik problémů okolo nejslavnější brazilskou Counter-Striker: Global Offensive organizaci. K tomu všemu se přidají brazilští fanoušci, kteří jsou známí svou neutichající podporou svých týmů. A pokud si snad někdo dovolí porazit jejich oblíbence, automaticky se stává nepřítelem #1. Poslední obětí brazilské nenávisti se stal 16-ti letý Nathan "leaf" Orf.

Made in Brazil. Slavná jména Counter-Striku spojila svou kariéru s brazilskou organizací. Jenže ta v posledních týdnech nenabírá příliš na oblíbenosti. 

Nejprve šlo o střet zájmů, když MIBR hráli soutěžní mače proti Yeah Gaming, ve kterém je nejeden zástupce MIBR spoluvlastníkem. Jedním z příkladů může být úterní kvalifikační souboj na cs_summit 6, ve kterém MIBR zvítězili 2:0. Yeah dále vydalo vyjádření, ve kterém stojí, že se organizace snaží vyřešit právě problém střetu zájmů s třemi organizacemi: MIBR (TACO, dead), FaZe (coldzera) a Evil Geniuses (zews).

A pokud je jeden z hráčů týmů pokutován za rasismus, nikdy to není pro organizaci dobrá reklama, obzvláště v období, kdy se celý svět obrátil proti rasismu. Fernando "fer" Alvarenga byl obviněn z rasistických komentářů na svém streamu. 

Další kontroverze se odehrála při zápase s dalším brazilským týmem, FURIA. Problém nastal v jednom z rozhodujících kol celé mapy. Hráči MIBR se po celou dobu hry potýkaly s lagy a obraz jim několikrát údajně zamrznul i na několik sekund. Zástupci MIBR se dožadovali opětovného odehrání kola za stavu 12-12.

Hráčům týmu FURIA bylo řečeno, že mají nechat rozhodnutí na svém kouči. To se z různých důvodů nelíbilo Fallenovi a spol., kteří po zápase osočili své soupeře nejednou urážkou. V centru dění byl opět Fer, který se nebál použít sprostých slov. I přesto, že FURIA nakonec souhlasila s restartem kola, celá brazilská scéna se na ně obrátila a mladý brazilský tým se doteď potýká s vlnou nenávisti na svých sociálních médiích. 

Další a pravděpodobně nejhorší konflikt se udál v noci z pondělí na úterý. MIBR překvapivě prohráli proti Chaos, americkému týmu, který se nachází až na 39. příčce HLTV rankings. 

S tím se jak hráči, tak fanoušci nedokázali smířit. Okamžitě po internetu začala kolovat videa ukazující údajné cheaty již zmiňovaného Nathana "leaf" Orfa. Nejhorší na celé věci byl ten fakt, že samotný Fallen, legenda brazilského CS:GO, ke kterému vzhlíží statisíce Brazilců, na sociálních médiích obvinil teprve 16-ti letého hráče z podvodu a cheatování. 

Tím jen přidal do ohně, který znamenal ohromnou vlnu nenávisti vůči mladému střelci, který musel svůj vlastní twitterový účet zamknout. Brazilští fanoušci mu totiž vyhrožovali smrtí. 

Pokud by se snad obvinění potvrdila, nic by to nezměnilo na tom, že člověk s takovým vlivem, jako je Fallen, by neměl používat svou moc k něčemu, co jsme v dřívějších dobách viděli u takových hráčů jako jsou Mathieu "ZywoOo" Herbaut a Robin "ropz" Kool. Obviňování z cheatování, které nebylo v té době potvrzeno a nakonec vyvráceno.

Související články