Counter-Strike: Global Offensive Článek Švédská legenda končí. Vítěz Majoru s NIP ale od CS:GO neodchází

Švédská legenda končí. Vítěz Majoru s NIP ale od CS:GO neodchází

njc

23. 9. 2021 17:40

Jedenáct dlouhých let se pohyboval Richard „⁠Xizt⁠“ Landström na Counter-Strike serverech. Legenda Ninjas in Pyjamas vystoupala na vrchol v obou nejslavnějších verzích populární střílečky. Švédský střelec se navždy zapsal do historie esportu a dnes může spokojeně svou hráčskou kariéru ukončit.

Jen málokdo se po celou dekádu udrží na nejvyšším levelu Counter-Striku. Každý rok přijdou mladé rakety, které starou gardu postupně posílají do nižších pater hráčské pyramidy. Některé legendy se ale jen tak porazit nenechají.

Mezi jedince, které mohli fanoušci sledovat v posledních deseti letech na top turnajích světové scény, patří švédský kouzelník Richard „ Xizt “ Landström.

Mezi elitu se poprvé Xizt podíval v roce 2010, kdy nastupoval v dresu H2k. Svými výkony zaujal nejednoho fanouška, hráče či trenéra. Netrvalo to dlouho a švédská hvězda si vysloužila obří přestup do jednoho z největších týmů historie Counter-Striku - Fnatic. V týmu se mimojiné vystřídal se svými budoucími spoluhráči Christopherem „GeT_RiGhT“ Alesundem a Patrikem „f0rest“ Lindbergem.

Sestava Ninjas in Pyjamas v roce 2012 • Foto NIP

Od začátku se Xizt spolu s Fnatic etabloval na nejvyšších pozicích světové Counter-Strike scény. Do poloviny roku 2012 nosil hrdě barvy britské organizace, kterou s příchodem Counter-Strike: Global Offensive opustil.

10. srpna 2012 pak Xizt spolu s dalšími čtyřmi švédskými střelci zformoval jeden z nejúspěšnějších týmů v historii. Ninjas in Pyjamas byli na počátku CS:GO neporazitelní, do roku 2017 se NIP stabilně pohybovali mezi top 10 týmy světa. Vrchol jejich cesty ale přišel mnohem dřív. V roce 2014 opanovali ESL One: Cologne a konečně se dočkali vysněného Majoru.

Poslední roky Xiztovy kariéry byly chaotické, on i tak nad hlavu pozvedl několik trofejí a kariéru završil hraním se svými kamarády a legendami esportu v Dignitas. Ideální konec dlouhé švédské cesty. Sám Švéd ale prohlásil, že od CS:GO tak úplně neodchází!

Související články