Svátek esportu. Desetitisíce  lidí v aréně a miliony na streamu sledovaly finále Majoru v Antverpách
Counter-Strike: Global Offensive Článek Svátek esportu. Desetitisíce lidí v aréně a miliony na streamu sledovaly finále Majoru v Antverpách

Svátek esportu. Desetitisíce lidí v aréně a miliony na streamu sledovaly finále Majoru v Antverpách

David Randuška

25. 5. 2022 17:15

Další aréna naplněná k prasknutí a další miliony sledujících online. Esport má za sebou další z nezapomenutelných nocí. Finále PGL Majoru ve střílečce Counter-strike proti sobě svedlo dva vůbec nejlepší týmy světa. Sportpaleis v Antverpách zaplnilo přes 20 tisíc fanoušků, kteří přiletěli třeba i z Latinské Ameriky. Na streamu pak v jeden moment duel FaZe Clanu a NAVI sledovalo 2,1 milionu diváků.

Na pár květnových dnů se belgický přístav Antverpy proměnil v epicentrum esportu. Všimnout si toho mohli i turisté, kteří do města proslulého obchodem s diamanty za účelem návštěvy památek. Jednotlivými městskými částmi korzovali lidé s pestrobarevnými sportovními dresy, v noci se pak rozléhali tamními barovými ulicemi oslavné chorály.

Nejvíce byli znát příznivci francouzského týmu Vitality, kteří pak vytvořili fantastickou kulisu i v aréně. Podstatnou část také tvořili také lidé oblečení v barvách největší esportové organizace světa G2. Do Belgie ale přiletěli také fanoušci z Brazílie. Pedro vážil dalekou cestu, aby viděl své krajany v akci. Do Evropy si nezapomněl přibalit také dres svého oblíbeného celku Imperial.

„Atmosféra tady v Antverpách je fantastická. Každého, koho jsem potkal, si užívá Major… tak jako já, přiletěl jsem z Brazílie, jsem tu celý turnaj a stojí to rozhodně za to,“ prozradil.

I fanoušci esportu umí pořádně skandovat

Esport je už nějakou dobu žádaným „zbožím“ showbyznysu. Tak, jak se raketově vyvíjí jeho komunita, tak se přizpůsobují i organizátoři těch největších turnajů.

V antverpském Sportpaleis tak byla postavená stage s obří obrazovkou a postranními panely, na kterých se graficky propisovaly stavy jednotlivých týmů během zápasu. Na stage vedla vyvýšená „ulička“, která stála v aréně jen proto, aby se po ní prošli před finálovým zápasem hráči obou zúčastněných týmů.

Kořením celé události ale byli fanoušci Counter-striku. Kromě již zmíněných fans Vitalíty se o perfektní diváckou atmosféru postarali hosté z Latinské Ameriky. V některých momentech se tak prostor pod pódiem proměnil v tančírnu v rytmu samby. Co na tom, že nejlepší brazilský tým FURIA vypadl ve čtvrtfinále – jeho příznivci si sílu okamžiku na Majoru užívali naplno.

Z energie v aréně čerpali také broadcasteři. Moderátorka Freya Spiers, která má v životopisu už řadu podobných turnajů, ocenila schopnost davu postavit se za zúčastněné týmy a hnát je dopředu. „Je to jeden z nejvíce otevřených Majorů v historii,“ dodala.

FaZe Clan si upevnil pozici na trůnu světového Counter-striku

Nejzběsilejší kulisu mělo z logiky věci finále. Během utkání ukrajinského celku Natus Vincere (NAVI) s FaZe Clanem, který má ve stáji mezinárodní sestavu, se síly v aréně rozložily na půl. K slyšení tak bylo rytmicky se opakující „Let´s go FaZe Clan / Let´s go NAVI“.

Byl to duel dvou aktuálně nejlepších týmů planety. FaZe Clan se dostal na první místo žebříčku HLTV letos po dlouhé odmlce, kdy vystřídal právě NAVI. To přijelo do Antverp zas v roli obhájců titulu z posledního Majoru ve Stockholmu.

Možná překvapivě se duel nedostal do rozhodující třetí mapy. FaZe nejprve zvítězili na mapě Inferno v prodloužení 19:16, na druhé Nuke pak 16:10. Pro zkušené borce v řadách americké organizace Finna „karrigana“ Andersena a Håvarda „raina“ Nygaarda to byl první triumf na Majoru. Druhý jmenovaný k němu dopomohl nejvíce a byl zvolen nejužitečnějším hráčem.

PGL: Největší indooorová akce v historii esportu

Organizátoři spočítali celkově přes čtyřicet tisíc návštěvníků, přitom na finálový večer dorazilo na 20 tisíc fanoušků. Podle PGL tak jde o největší indoorovou esport akci všech dob.

Úspěch sklidil Major i online. S více než 68 miliony sledovaných hodin se stal druhým nejsledovanějším Counters-strike turnajem. Finále v jeden moment sledovalo přes dva miliony lidí.

Související články