Článek Steam je oficiálně dostupný v Číně, nabídne ale omezené množství obsahu

Steam je oficiálně dostupný v Číně, nabídne ale omezené množství obsahu

Kateřina Sauerstromová

11. 2. 2021 15:30

Čínská vláda se rozhodla zpřístupnit nejpopulárnější herní knihovnu na světě. Vzhledem k přísnému tamnímu režimu ale hráčům nabídne jen vybrané tituly.

Speciální Steam klient, enormně se lišící od toho, jaký je dostupný všude jinde po světě - to je čínská verze Steamu. V nabídce se nachází pouze aplikace a hry, které prošly vládním schvalovacím procesem. Aktuálně je k dostání jen 53 her, mezi nimi například CS:GO nebo Dota 2.

Pro srovnání, klasická verze nabízí až 34 000 titulů. Mnoho her nebude mít možnost se na čínský Steam oficiálně dostat, protože podmínky ze strany vlády jsou přísné. Hodnotí se například to, jaký má hra dopad na čínskou kulturu, jaké se v ní prezentují názory a zda nedochází k ovlivňování názoru na politiku, kterou Čína uplaťnuje.

Kromě omezené herní nabídky schází čínské platformě i komunitní prvky jako je chat, workshop či komunitní fórum. I přes rozdílnost Steam verzí se Valve postaralo o to, aby v jádru fungovaly platformy společně, to v praxi znamená, že hodnocení her čínskými hráči se projeví v globálním hodnocení a stejně tak i naopak.

Se spuštěním se číňští hráči konečně dostali k oficiálním serverům a exkluzivním hrám. Ke klasické Steam verzi je stále možné se v Číně dostat, ale vzhledem k narůstající cenzuře a blokování digitálních trhů je pravděpodobné, že bude brzy možné používat pouze speciální čínskou verzi.

Související články