recenze-novy-samsung-odyssey-g7-je-se-svym-prohnutim-spickou-na-trhu
Sazka eLEAGUE Novinky

RECENZE: Nový Samsung Odyssey G7 je se svým prohnutím špičkou na trhu

Jiří Kuruc - Computer
9. 7. 2020 15:40 Sdílej:

Není prohnutý monitor jako prohnutý monitor. Zatímco běžný poloměr činí 1,5 m, korejský inženýr ohnul obrazovku na poloměr rovného metru. Na co dalšího se můžete po koupi nového monitoru od Samsungu těšit? 

Novou řadu monitorů Odyssey G7 a superširoký 49“ G9 představil Samsung už na lednovém CESu. Jejich společným jmenovatelem je extrémní prohnutí, které vás při správné pozorovací vzdálenosti vtáhne ještě víc do děje.

Na test jsem si samozřejmě přál především G9, jeho absolutní výbavě však odpovídá i hvězdná cena, která by se u nás měla pohybovat okolo 45 000 Kč.

Řada G7 čítá dva modely se shodnými parametry, s úhlopříčkami 27“, respektive 32“, který zavítal i do našeho testlabu. Pokud se obejdete bez 5“, zůstanou vám v kapse rovnou tři tisícovky. Osobně tuto úsporu ale neschvaluji.

Kvůli extrémnímu prohnutí totiž monitor působí menším dojmem než klasická dvaatřicítka, kterou sám běžně používám jako sekundární monitor k notebooku. Není bez zajímavosti, že prohnutí není lineární, ale monitor se směrem ke krajům zarovnává. Ohyb vznášel pochybnosti nad rovnoměrností podsvícení, ta je však velmi dobrá.

Samsung už dlouhá léta prosazuje technologii VA, kterou zde spojil s podsvícením Quantum Dot. Výsledkem má být přesnější reprodukce barev, byť naše sonda prozradila jen průměrnou odchylku. V herních režimech „vem to čert“, sRGB by však mohl být přesněji nakalibrovaný – Samsung to umí. Tento monitor však míří na hráče, kteří sledují jiné parametry.

A právě hráči vyjma prohnutí ocení obnovovací frekvenci 240 Hz a velmi nízkou míru rozmazání obrazu při rychlém pohybu. Samozřejmostí je podpora adaptivní synchronizace a monitor se hlásí jako G-Sync kompatibilní, s kartou Nvidia funguje bez nejmenších problémů.

Monitor podporuje i HDR a chlubí se velmi nízkým input-lagem. My jsme naměřili 22,9 ms, což je sice dobrá hodnota, herní konkurence se však dokáže dostat ještě o 10 ms níže. Zato velmi dobře monitor pracuje s dynamickým kontrastem.

Výrobce si skutečně pohrál s vyladěním doby odezvy VA panelu, u některých konkurentů vídáme nepříliš dobré časy, které se snaží dohnat agresivním naladěním přes overdrive. Zde za rychle se pohybujícími objekty zůstává jen mírně znatelný duch.

Samsung G7 je vynikající herní monitor pro skutečně náročné hráče FPS her, kteří naplno využijí vysokou obnovovací frekvenci. Disponují tedy dostatečně rychlou grafickou kartou a jsou ochotni utratit za monitor takřka 20 000 Kč.

Nutno podotknout, že Samsung Odyssey G7 nemá ve své úhlopříčce, rozlišení, technologii a prohnutí momentálně konkurenci. My už se ale těšíme na skutečně extrémní G9.

Info

Samsung Odyssey G7

prohnutý 32“ VA HDR monitor
Samsung, www.samsung.cz
19 990 Kč

úhlopříčka: 32" typ displeje: VA s QLED podsvícením barevná hloubka: 10b pozorovací úhly (H/V): 178°/178° poměr stran: 16:9 maximální rozlišení: 2 560 × 1 440 px, 92 ppi rozteč bodu: 0,277 mm maximální frekvence: 240 Hz udávaný kontrast: 2 500:1 vstupy: 2× DisplayPort 1.4, HDMI 2.0 udávaná odezva: 1 ms (GTG) udávaný jas: maximální až 6 00 cd/m2 reproduktory: ne USB: 2× USB 3.0 (s podporou rychlého nabíjení) výšková nastavitelnost: ano, 120 mm otáčení obrazu: ano VESA úchyt: ano 100 × 100 mm naklopení: -9/+19° hmotnost s podstavcem: 8,2 kg rozměry: 710 × 595 × 306 mm příslušenství: kabely DisplayPort, HDMI, USB, napájecí adaptér spotřeba (stand-by/normální režim/maximální): <0,5/32,1/67,9 W

+/-

+
Extrémní prohnutí
Nízká míra rozmazání
Vysoká obnovovací frekvence

-
Input-lag mohl být lepší
Průměrná věrnost barev

Verdikt

Extrémně prohnutý monitor pro hráče velmi rychlých her.

obraz - 9
vybavení - 9
ergonomie - 9
celkem - 9,0

Cenové srovnání

HP Omen X - 13 990 Kč
ZOWIE by BenQ XL2740 - 15 450 Kč
Samsung Odyssey G7 - 19 990 Kč