Profíci hodnotí nový update. Co říkají o dropování granátů či novém Dustu?
Counter-Strike: Global Offensive Článek Profíci hodnotí nový update. Co říkají o dropování granátů či novém Dustu?

Profíci hodnotí nový update. Co říkají o dropování granátů či novém Dustu?

njc

24. 9. 2021 10:30

Začíná nová éra Counter-Striku? Je nejnovější update tím dlouho očekávaným svěžím větrem v jinak stagnující hře? Se svými názory se svěřili tři z největších hvězd tuzemské profesionální scény - Michal „leckr“ Kadlíček, Martin „zur1s“ Sláma a Lukáš „capseN“ Koláčný.

Granáty rozdělují

Změna, která se profesionálního Counter-Striku dotkne zřejmě nejvíce, je možnost dropování granátů. Během dvaceti let své existence se střílečka od Valve s ničím takovým nepotkala. Jako každý podobný update, i tento hráče dělí na dvě poloviny - jedni jsou nadšení, druzí jej vidí jako hloupost.

„Dropování granátů je skvělá změna a časem uvidíme jak se k tomu týmy postaví,“ říká nadšeně IGL Entropiq Prague Michal „leckr“ Kadlíček. „Věřím, že týmy si najdou nějaký způsob, jak tuto změnu využít, ať už to bude dropování smoků na důležitou pozici za CT, nebo dropování flashů třeba na pozici, kde se rotuje za CT aby rotátor mohl supportit druhý site. Možností je nespočet a těším se na to!“ doplňuje usměvavý lídr.

Podobné nadšení sdílí také sniper Sampi Martin „zur1s“ Sláma. „Dropování nadů je za mě něco, co uplně změní celou hru,“ hodnotí novinky 23letá hvězda. „Upřímně se ani nemůžu dočkat toho, s čím přijdou T1 teamy. Za mě nejlepší změna v historii Counter-Striku,“ pochvaluje si Zur1s.

Na druhé straně barikády v tomto ohledu stojí Lukáš „capseN“ Koláčný, nový AWP hráč Dynama Eclot. „Ty granáty jsou podle mě blbost,“ myslí si Capsen. „Je to mechanika, která ve hře nikdy nebyla a může to být cool s tím něco vymyslet,“ přiznává. „Ale na druhou stranu hráč doteď musel být s utilitama víc univerzální a vyžadovalo to nějakou knowledge lineupů, co kdo má, atd. Teď se to všechno může vlastně vytratit a granáty budou mít vždy stejní lidi,“ nelíbí se sniperovi DNE.

Změny u zbraní správné

Součástí středečního updatu byl také nerf Desert Eaglu a buff M4A1-S. Obě změny jsou pochopitelné a i českým profíkům dávají smysl.

„Deagle nedává na dvě rány do těla, což je za mě dobrá změna. Tak už to mělo být dávno,“ má jasno Zur1s. „Bylo to extremně silné. I když si myslím, že chytří hráči si na to dávali pozor, i tak bylo až moc momentů ve hře, kdy zbraň za 700 rozhodla hru tím, že dvakrát vystřelila do těla, což není žádnej skill,“ vysvětluje reprezentant Sampi.

S nerfem Deaglu souhlasí i Capsen. „Co se týče zbraní, jsem rád, že konečně nerfli Deagle. Bylo to potřeba,“ usuzuje posila Dynama. 

Lídrovi Entropiq Prague Leckrovi se pak zamlouvá především update M4A1-S. „Buff M4A1s je super, konečně něco s touto zbraní začali dělat,“ líbí se Leckrovi. „Nerf Deaglu bych řekl, že je v pohodě. Nechali one shot do hlavy a nerfnuli body damage, což je pochopitelný,“ souhlasí Michal Kadlíček s Valve.

S Dustem opatrně

Mid na Dustu byl jednou z nejvíce kritizovaných oblastí na jakékoliv mapě v Counter-Striku. Aby se CT musela dostávat na site pomocí smoku, to není ideální. Vše se ale se středečním updatem mění.

„Meta na Dustu se dost změní. Pořád se ale dá s boostem koukat mid,“ pozoruje Capsen. 

„Změna na Dust 2 mohla být propracovanější, ale i přesto jsem za to rád. Upravuje to styl Dustu, kde týmy musí trošku zpomalit a být ready na jakýkoliv pushe,“ popisuje blíže bývalý Capsenův spoluhráč z Entropiq Prague. „CT side zase má trošku výhodu, že nemusí wastit každý kolo smoke (možná budou muset, záleží, jak se týmy vypořádají s touto změnou) a zase mohou hrát více kolem midu,“ usuzuje zkušený IGL.

„Dust 2 je zajímavá změna, zatím ale moc netuším, jak to hodnotit,“ přemýšlí Zur1s. „Ale včera jsem na tom hrál proti EIQ Prague a bylo to docela zajímavé, zatím mě to baví. Uvidíme časem,“ říká opatrně sniper Sampi.