Po 30 letech končí hra FIFA. Nahradí jí nový titul, který by dle spekulací mohl být zadarmo
Článek Po 30 letech končí hra FIFA. Nahradí jí nový titul, který by dle spekulací mohl být zadarmo

Po 30 letech končí hra FIFA. Nahradí jí nový titul, který by dle spekulací mohl být zadarmo

David Randuška

11. 5. 2022 11:30

Tři dekády neodmyslitelně patří hra z továrny Electronic Arts FIFA k virtuálnímu fotbalu. Během pár let se ještě v minulém století stala jednou z nejpopulárnějších her světa. Kolem jejího marketingu, výroby a online hraní se točí peníze z kategorie snů. Právě ale finanční stránka je nakonec za tím, proč série FIFA končí. Nahradí jí EA Sports FC. Spekuluje se navíc, že by hra pod novým názvem mohla být zdarma.

Vyklepl jsem ho ve Fifě vs. Dáme EA Sports FC? že vám druhá věta nejde přes uši? Hra Electronic Arts s názvem FIFA prostě zlidověla. Je dost možné, že termín Fifa v jazykových výbavách hráčů zkrátka zůstane, byť už se oficiálně bude titul jmenovat jinak. 

Fifa stála u zrodu sportovních počítačových her a společnosti EA přinesla ještě s dalšími slavnými sériemi jako NHL peníze a prestiž. Electronic Arts je v současnosti šestým největším herním studiem světa s výnosy přes pět miliard dolarů.

Podle New York Times jen samotná franšíza FIFA za posledních dvacet let vygenerovala tržby za více než 20 miliard dolarů. Konec zavedeného brandu má ekonomické pozadí. Fotbalová asociace FIFA totiž požadovala za licenci částku, kterou EA odmítla zaplatit.

Zavedené a oblíbené herní módy zůstanou

Vývojáři z Electronic Arts se tedy po nenalezení dohody s asociací FIFA rozhodli další tituly herní série vydávat pod názvem EA Sports FC

"Po téměř 30 letech interaktivních fotbalových zážitků, které definovaly žánr, brzy zahájíme novu, vzrušující éru," uvedla společnost EA v oficiálním prohlášení. "Tato nová nezávislá platforma přinese novou příležitost – inovovat, tvořit a vyvíjet se," řekl po oznámení změny naźvu Cam Weber, který má v EA na starosti sportovní a závodní tituly. 

Electronic Arts navíc uvedlo, že vše, co mají uživatelé na herní sérii FIFA rádi, bude součástí i nového titulu. "Režimy, ligy, turnaje, kluby, fotbalisté. Ultimate Team, Career Mode, Pro Clubs a VOLTA Football," píše se v prohlášení.

"Naše jedinečné licenční portfolio s více než 19 000+ hráči, 700+ týmy, 100+ stadiony a 30 ligami, do kterých jsme po desetiletí nadále investovali, bude stále k dispozici," ubezpečuje EA fanoušky franšízi.

Bude EA Sports FC zdarma?

O tom, že se změní název populární fotbalové série se spekulovalo už delší dobu. Stejně tak ve sféře spekulací je i otázka, zda bude nová hra zdarma. Oficiální vyjádření chybí, ale v internetovém prostoru se to hemží různými teoriemi. S možností "free to play" kalkuluje například Dexerto

To, že by měla být hra zadarmo, je samozřejmě relativní. Nemalá část příjmů by totiž proudila společnosti od uživatelů, kteří by finančně chtěli budovat svůj online tým (Ultimate Team). 

Takovou cestou se rozhodl jít i konkurent Fify Pro Evolution Soccer (PES). Mimochodem i tady došlo ke změně názvu - eFootball 2022. Čelí ale kritice nejen za výrobní nedotaženost, ale také za neetický nákupní systém, který není daleko od gamblingu.

Související články