PlayStation 4 vs. Xbox One. Která konzole nabízí víc?
Článek PlayStation 4 vs. Xbox One. Která konzole nabízí víc?

PlayStation 4 vs. Xbox One. Která konzole nabízí víc?

pav

1. 4. 2020 15:00

Je to jedna z těch věcí, na kterou prostě každý gamer musí mít názor. Je lepší PlayStation, nebo Xbox? Konečné rozhodnutí necháme na vás, prošli jsme ale pár klíčových aspektů, které můžou názor nerozhodnutých pařanů ovlivnit. Která konzole nabízí lepší funkce či širší výběr her?

Cena

Ať už si vyberete jakkoli, vždy můžete jít cestou výhodného balíčku konzole+hra. V obou případech můžete pořídit svůj stroj s globálními fenomény jako Fortnite či FIFA, nebo s exkluzivkou - ať je to PS4 se sérií Uncharted či Spider-Manem, nebo Xbox s novými Gears. "Lehčí" verze PS 4 Slim přijde zhruba na sedm tisíc, Xbox One S stálo kolem osmi, mnohé slevy jej ale stáhly i pod pět tisíc. Nadupadnější PS 4 Pro pořídíte kolem devíti a půl tisíc, Xbox One X za necelých osm.

Hry

Asi největší jablko sváru mezi majiteli PlayStationu a Xboxu. My máme tohle, oni zase tamto... Je třeba říct, že v téhle kategorii vítězí produkt od Sony. Parádní Spider-Man, fenomenální série Uncharted, cinematický zážitek The Last of Us (dvojka se blíží!), Kojimovo nejnovější mistrovské dílo Death Stranding... Je toho dost. Xbox má skvělou Forzu, sérii Gears of War, Halo, nebo třeba Sea of Thieves, ale na úroveň PlayStationu se prostě nedostává.

Služby

Xbox Live i PlayStation Network? Skoro jako vejce vejci, chtělo by se říct. Jejich prémiová vylepšení (Xbox Live Gold a PS Plus) nabízejí za zhruba stejnou cenu kolem 1500 korun za rok online gaming, každý měsíc nějakou hru zdarma, a také stovky pecek ze starších verzí konzolí, které fungují díky kouzelné věci jménem zpětná kompatibilita. 

Ovládání

Tady není moc co řešit. Oba ovladače jsou veskrze podobné, s lehkými vizuálními rozdíly. Koneckonců, ovládání víceméně musí být podobné, když velké hry často vycházejí na obou platformách. Na ovládání obou si jde velmi snadno zvyknout.

VR

Sony dalo PlayStationu něco, co Microsoft pro Xbox neplánuje - virtuální realitu. To je lákavý aspekt a za pár extra tisíc velmi solidní oživení, ač možná ne tak impresivní, jako VR pro PC.

Jaká konzole je vás favorit? Dejte nám vědět v komentářích a na sociálních sítích Sazka eLEAGUE.

Související články