Největší skandál v historii CS:GO. Prodali zápas a přišel doživotní ban
Counter-Strike: Global Offensive Článek Největší skandál v historii CS:GO. Prodali zápas a přišel doživotní ban

Největší skandál v historii CS:GO. Prodali zápas a přišel doživotní ban

Jiří Novák – Sazka eLEAGUE

8. 5. 2020 14:45

Psalo se datum 21. srpna 2014. Hvězdný severoamerický tým iBUYPOWER, se měl utkat v CEVO Professional Season 5 s NetcodeGuides. Mělo jít o normální zápas jedné z amerických lig. Jenže co následovalo, navždy změnilo Counter-Strike. 

IBUYPOWER šli do zápasu v roli jasného favorita. Právě se vrátili z ESL One Cologne Major turnaje, ve kterém sice vypadli již ve skupině, jenže hráli proti jediným dvoum týmům, které do té doby vyhrály nejprestižnější turnaj v CS:GO: Fnatic a Virtus.pro.

Po turnaji na druhém konci světa samozřejmě může hrát svou roli únava. Jenže iBUYPOWER rozhodně nehráli, jako iBUYPOWER, jak řekl sám komentátor onoho osudového live streamu. 

IBP prohráli 4:16. Skóre nebylo to, co na celé hře bylo nejzvláštnější. Byla to taktická i indivduální hra celého týmu, která byla přinejmenším podezřelá. 

Používání granátů bylo buďto nulové, nebo nesmyslné. Místo Tylera „Skadoodle“ Lathama hrál s AWP Joshua „steel“ Nissan. Ten byl i autorem nejpodivnějšího playe celého zápasu.

Stál za dvěma soupeři, prst na spoušti. Jenže nezmáčknul, „zpanikařil“ a nechal se zabít. Výmluvou mu byl pokus o zabití nepřítele nožem. 

Další den vydal známý redaktor Richard Lewis článek, kde obviňoval iBUYPOWER z prodeje zápasu. Jako důkaz měl zprávy mezi jedním z profesionálních hráčů Shahzeeb „ShahZam“ Khanem a jeho kamarádem na Steamu. 

Hráči iBP i Khan ihned přešli do defenzivy, že obvinění nejsou pravdivá, Khan jen dobře tipoval...

Dalším podivuhodným faktem bylo, že Sam "DaZeD" Marine byl částečným vlastníkem NetcodeGuides, týmu, proti kterému iBUYPOWER svůj zápas prohráli. NetcodeGuides potřebovali vyhrát, aby se udrželi v turnaji, iBUYPOWER měli postup jistý. 

Celá kauza se nicméně po chvíli zametla pod koberec a málokdo dál tento zápas řešil. 

To platilo do té doby, než bývalá přítelkyně Dereka "dboorN" Boorna, profesionálního hráče v té době hrajícího za Torqued, zveřejnila screenshoty chatu se svým bývalým přítelem o tom, že iBUYPOWER doopravdy zápas prodali.

Boorn pak využil svého kamaráda Duc "cud" Phama. Ten vlastnil několik účtů, přes které si mohl na zápasy vsadit částky v řádech tisíců dolarů. Celé věci se chopil opět Richard Lewis a napsal o skandálu článek.

Valve dlouho neotálelo a po vlastním zkoumání zabanovalo všechny zúčastněné. Jediným, který vyvázl z celého skandálu bez trestu, byl Latham (Skadoodle). Ten pak v roce 2018 vyhrál Major turnaj s Cloud9. 

Bývalí zástupci iBUYPOWER byli odbanováni z turnajů pořádaných ESL a DreamHackem. Jenže Valve nad nimi nemělo slitování. Hráči se tak stále nemohou zúčastnit Major turnajů a žádný z nich tak nemůže být součástí předních světových týmů. 

Související články