Článek Na scénu esportů vstupuje Fortnite. Rozdá do turnajů rekordní částky

Na scénu esportů vstupuje Fortnite. Rozdá do turnajů rekordní částky

tej

25. 5. 2018 12:23

Světová scéna profesionálních hráčů počítačových her bude rozšířená o další hru. Na scénu vstupuje battle royale Fortnite a pojal to opravdu ve velkém. Během roku plánuje do turnajů vložit celkem sto milionů dolarů, tedy více než dvě miliardy korun. Pro porovnání je to téměř stejná částka, kterou daly v loňském roce do turnajů všechny hry dohromady.

Hraní počítačových her profesionálně se v posledních letech vyplatí. Herní společnosti se do různých turnajů nebojí vložit nemalé částky. Takovým průkopníkem byla už v roce 2011 strategická MOBA hra Dota 2. Ta pro vítěze svého největšího turnaje The International připravila v té době neuvěřitelný 1 milion dolarů (zhruba 22 milionů korun), vloni už vítězný tým bral deset milionů dolarů.

Dota v té době spustila neuvěřitelný boom a svou hru dostala do podvědomí i lidem mimo svou cílovou skupinu. A přesně stejný recept chce vyzkoušet právě Fortnite. Autoři hry slíbili, že jen v příští sezoně rozdají po různých turnajích celkem sto milionů dolarů, tedy téměř dvě a čtvrt miliardy. Tedy pouze o 30 tisíc dolarů méně, než za rok 2017 utratily všechny esport hry dohromady.

Fortnite je v dnešní době fenoménem a free2play (zdarma stažitelnou) variantou k placenému Player’s Unknown Battleground (PUBG). Jedná se o battle royale žánr, tedy kooperativní hru na přežití. Hrát lze v jednotlivcích, či malých skupinách a cílem hry je zůstat jako poslední naživu.

Právě PUBG vloni v březnu spustilo boom battle royale her, téměř okamžitě po vydání hra překonávala jeden rekord za druhým a inspirovala nejednoho tvůrce her o zařazení podobného herního režimu do svých děl. Prorazit se však podařilo až Fortnite, které kromě klasické verze „Poslední přežije“ nabízí i stavební prvky.

Do téhle doby byla na odměny nejštědřejší právě Dota. Ta v loňském roce na odměnách v turnajích utratila více než 38 milionů dolarů (více než 800 milionů korun), na druhém místě se umístila střílečka Counter-Strike: Global Offensive s 19 miliony dolarů (obě hry vlastní společnost Valve) a na třetím místě je další populární MOBA hra League of Legends, ta rozdala 12 milionů dolarů (cca 260 milionů korun).