Článek Na Blízkém východě vznikl první ženský tým: V esportu muži nemají fyzickou výhodu

Na Blízkém východě vznikl první ženský tým: V esportu muži nemají fyzickou výhodu

msl

24. 3. 2020 07:45

Podle odhadů v tomto roce vzroste počet esportových fanoušků po celém světě na 495 milionů. A ženy tvoří asi 30 procent publika. Přesto jen málo hráček hraje ty největší turnaje. I proto před třemi lety vznikl festival Girl Gamer, který si klade za cíl řešit tuto nerovnávahu. Event pouze pro hráčky dosáhl neuvěřitelného pokroku.

Čtvrté finále, které se uskutečnilo v Dubaji, se odehrálo v titulech CS:GO a League of Legends s prize poolem 100 tisíc dolarů. Akci zaregistrovalo odhadem 20 milionů diváků.

Spojené arabské Emiráty měly jako hostitelká země nárok přihlásit svůj tým do turnaje, jenže ještě šest měsíců před eventem neexistoval v Emirátech žádný ženský tým. V tu chvíli se místní organizace Galaxy Racer Esports rozhodla ve spolupráci s vládními představiteli vytvořit první ženský esportový tým na Blízkém východě.

Tým "Galaxy Racer" se poskládal z pěti nadějí ve věku od 17 do 24 let – Madi Xo, Sylvari Flames, Sins, Rose a iMoki. Všechny slečny daly přípravě na turnaj úplně vše, trénovaly až osm hodin denně pod vedením portugalského trenéra Dinepa.

"Když se naskytla příležitost zúčastnit se festivalu, všeho jsem nechala. Doufám, že tato zkušenost změní můj život, protože je to něco, kvůli čemu jsem opustila svou práci. Opravdu doufám, že tady začala moje kariéra," citovala třiadvacetiletou Madi XO americká televizní stanice CNN.

Všechny členky týmu věří ve své schopnosti a vidí obrovskou příležitost v rostoucím tempu esportů. Také se ale musejí vyrovnávat se všemi nástrahami, které tento převážně mužský svět přináší. "Nevyhnu se online šikaně, kdykoli někdo zjistí, že jsem žena," netají sedmnáctiletá Sylvari Flames původem z Iráku.

"Chceme se dostat do doby, kdy festivaly, jako je Girl Gamer, přestanou existovat. A budeme sledovat týmy, ve kterých hrají společně muži i ženy, nebo si navzájem konkurují. Jedna třetina všech sledujících esporty jsou ženy. Přitom zastoupení žen v esportech je extrémně nízké a je to jediný sport, ve kterém muži nemají fyzickou výhodu," uvedl ředitel Galaxy Racer Esports Paul Roy.

Mimochodem, kvalifikačních kol Sazka eLEAGUE Dota 2 se také zúčastnil čistě ženský tým s názvem Greedy Girls.