Článek Jen sedíme u počítače? Ne! T9Laky řekl, jak hráči esportů dbají o fyzičku

Jen sedíme u počítače? Ne! T9Laky řekl, jak hráči esportů dbají o fyzičku

Marie Sehnálková

17. 9. 2020 22:01

Gambleři, kteří celé dny prosedí u počítače. I takové jsou názory na hráče esportů. Lukáš "T9Laky" Pour však vysvětluje, že tento pohled je velmi často zkreslený. Přečtěte si, jak přistupuje k aktivnímu sportu nejlepší český hráč ve hře FIFA a jaký význam přikladají fyzické kondici svých hráčů samotné týmy.

Esporty poutají čím dál větší pozornost. Zažívají zlatou éru, zatímco většina sportů musela kvůli pandemii koronaviru přerušit své soutěže. Když bylo potvrzeno, že si na fotbalové EURO budeme muset rok počkat, rozehráli reprezentanti online šampionát ve hře FIFA. Své esportové týmy skládají také prvoligové kluby, které jejich členům poskytují podporu a zázemí stejně jako klasickým fotbalistům.

I když si svět esportu získává stále více fanoušků, mnozí zůstávají na pochybách. „Někteří nás pořád berou jako nějaké gamblery,“ říká nejlepší český hráč FIFA Lukáš „T9Laky“ Pour. „My ale chodíme sportovat, máme koníčky a děláme běžné věci, jako všichni ostatní,“ přibližuje svět gamerů.

Gamery spousta lidí vnímá jako kluky, kteří celé dny prosedí u počítače. Co na takové názory říkáte?
„Tahle představa se vžila především u lidí, kteří do toho zase tolik nevidí. Názor, že celé dny prosedíme u počítače má spíše starší generace, která to nikdy nezažila. Každý hráč to má pochopitelně jinak, ale spousta gamerů má kromě hraní koníčky jako každý jiný. Chodíme sportovat, na procházky, děláme běžné věci, jako všichni ostatní.“

Jak to máte vy se sportem?
„Mám rád snad úplně všechny sporty. Občas si zahraju badminton, basketbal nebo házenou. Když je příležitost, zajdu si i na florbal nebo tenis. Oblíbil jsem si toho opravdu hodně a podle nálady pak vybírám, co chci zrovna dělat. Mým nejoblíbenějším sportem je ale rozhodně fotbal, který hraju pořád aktivně, a to snad už od mých čtyř let.“

ONLINE HRANÍ: KDY SE ZE ZÁBAVY STÁVÁ ZÁVISLOST. VÍCE ZDE>>>


Jakou hrajete soutěž?

„Dřív jsem hrával divizi, což samozřejmě není zase tak vysoká soutěž, ale už na této úrovni jsem fotbalem dokázal vydělávat nějaké peníze. Byl to sice spíše jen takový přivýdělek, ale i tak to bylo příjemné. FIFA má za mě ale větší budoucnost. Když ale za fotbal berete nějaké peníze, nemůžete říct, že nepřijdete na zápas, protože máte turnaj ve FIFĚ. To by nikdo nepochopil. Musel jsem si tedy vybrat a já se nakonec rozhodl pro FIFU.“

Takže jste s fotbalem přestal kvůli esportu?
„To ne. Přestoupil jsem akorát do Dolních Počernic. Tam hrají nižší soutěž a hráči tu neberou peníze. Dvakrát až třikrát týdně tady chodím na tréninky a snažím se být i na víkendových zápasech. To je pro mě  největší zábava. Pokud mám ale turnaj ve FIFĚ, nedá se nic dělat a fotbal musí stranou. Tak jsem se s týmem dohodnul a respektují to. Aktuálně je to ale s tréninky a zápasy kvůli pandemii stejně trochu složitější. I když se situace už relativně uklidnila, bojím se, aby nepřišla druhá vlna. Začal jsem tak alespoň posilovat doma. Cvičím každý den od pondělí do pátku, víkend si dávám volno na regeneraci.“

Říkáte, že cvičíte pětkrát týdně, jak to máte s FIFOU?
„Tu hraju každý den i když občas si dám volno. Nejvíce většinou hrajeme přes víkend, což je někdy i deset hodin v kuse. Je to fyzicky docela náročné. Musíte se celou dobu soustředit, bolí vás hlava, stojíte nebo sedíte v předklonu a často to odnáší záda. Kvůli tomu, že mám skoliózu, se snažím před každým cvičením protahovat a mít každý trénink vyhrazený čas i na cviky na záda.“

Myslíte, že vám ve FIFĚ pomáhá to, že hrajete fotbal?
„FIFA s reálným fotbalem nemá vůbec žádné spojení. Neznamená to, že hrajete dobře fotbal a budete hrát dobře i Fifu a naopak. Možná u amerického fotbalu může být užitečné, že tento sport kromě hraní na počítači děláte i normálně. Tam ti kluci už musí znát i taktiky, které jen tak neodkoukáte.“

Do esportového týmu Sparty jsou hráči přijímáni mimo jiné i na základě fyzických testů. Musel jste něco podobného také absolvovat?
„Nic takového jsem ve Viktorii Plzeň dělat nemusel. Každopádně i kdyby, myslím si, že bych prošel. Celkem se o sebe starám, pravidelně sportuju, snažím se stravovat střídmě, takže bych problém zřejmě neměl. Důvodem, proč jsem se stal členem esportového týmu Viktorie Plzeň, byly ale především mé výsledky ve FIFĚ. Vnímám ale rozhodně jako pozitivní, když tým vybírá hráče do svých řad i podle dalších parametrů.„

Esport a sport? Potřeba je obojí, shodují se týmy

SUPERSLAVIA eSports
„V současnosti máme v esport týmu jednoho profesionálního hráče Martina „Kobbyho“ Strnada, kterého jsme si vybrali na základě jeho představení v Datart e:LIZE. Kromě toho, že hraje výborně FIFU, splnil i naše očekávání v tom, že je velkým fanouškem Slavie a stále hraje aktivně fotbal. Až se situace ve společnosti uklidní, tak chceme aktivně hledat druhého hráče, u kterého jedním z požadavků bude i sportovní aktivita.“

eSuba
„Hráči při vstupu do našeho esportového týmu přímo fyzické testy podstupovat nemusí. Snažíme se s hráči však pracovat nejen na té herní stránce, ale i na té osobní. S mentálním koučem pracují na pozitivním mindsetu a zdravém životním stylu. Doporučujeme vyvážené jídelníčky a pravidelný pohyb, který by se měl ve výsledku pozitivně projevit na jejich herní výkonnosti. Většina hráčů ve svých volnočasových aktivitách pravidelně sportuje, ať už na amaterské či profesionálnější úrovni. Pořádáme také teambuildingové aktivity, například fotbalový turnaj esportových organizací - Gamers IRL, kdy se hráči jednotlivých klubů utkají místo na bitevním poli, na fotbalovém hřišti.“

Sparta eSports
„Kromě toho, že hráči přijímaní do esportového týmu Sparty prokazují, že umí skvěle hrát samotnou hru FIFA, musí splnit také test fyzických schopností a následně projít pohovorem s mentálním koučem, který ověří jejich psychickou odolnost.“

FC Viktoria Plzeň eSport
“Hráči reprezentující náš tým mají i ke klasickému sportu velmi kladný vztah. Za to jsme moc rádi a plně to podporujeme. Přínos aktivního sportu na esportové výkony je neoddiskutovatelný a určitě se dá říci, že kdo chce být dlouhodobě úspěšný v esportu, měl by pracovat i na své fyzické a mentální kondici.„

Související články