I když svitla naděje na to, že se sportovní, tedy hlavně fotbalový kalendář zase v dohledné době zaplní, hřiště jsou ještě prázdná. Reálné sportovní události tak nahradil elektronický sport neboli esport, který v Česku zažívá boom. A to i v sázkařském byznyse. Obojí se promítá do největší esportové ligy v Česku a na Slovensku, Sazka eLEAGUE v akčních hrách Counter-Strike a Dota 2. „Jejím prostřednictvím chceme pomoci s rozvojem esportové scény u nás,“ říká Jan Horyna, šéf divize iGaming Sazky.
Nakolik esport zaplnil v sázkařské branži díru po tradičních sportech, které byly zastaveny?
„Našim tržbám v současnosti velmi pomáhá stolní tenis. Nicméně co nyní opravdu táhne, je esport, který se hraje nonstop a kdykoliv ho náš zákazník nalezne v nabídce včetně live sázek. Jednotlivé sportovní simulace jsou zařazené přímo pod příslušné sporty, do kategorií fotbal, hokej a basketbal, kdy hrají v podstatě známé týmy mezi sebou, ale virtuálně. To znamená, že si můžete vsadit například na El Clásico. Jsou to právě známé názvy týmů, které poutají pozornost sázejících. Pouze v kategorii esport pak nabízíme klasické akční hry.“
Jak je pro vás strategicky důležité esport podchytit a jak je to náročné? Odhadnete jeho budoucnost v Česku?
„Přišlo nám strategicky důležité tuto oblast pokrýt, a proto Sazka do oblasti esportu vstoupila. Nedávno jsme se stali generálním partnerem největší esport ligy v České republice i na Slovensku, která se v minulých týdnech rozjela. Jedná se o Sazka eLEAGUE, jejímž prostřednictvím chceme pomoci s rozvojem esportové scény u nás. Oblast esportu má před sebou velkou budoucnost. I když toto odvětví nikdy nenahradí klasický sport, bude dle mého názoru minimálně velmi zajímavým doplňkem sportovního sázení s atraktivními byznys čísly.“
Na co všechno lze v esportu sázet? Liší se nějak zásadně nabídka ve srovnání s reálným sportem?
„V esportu se dá momentálně sázet na veškeré sporty. U nás naleznete fotbalovou FIFA, hokejovou NHL, tenisové zápasy, basketbalovou NBA, volejbalová utkání, a dokonce probíhá i virtuální formule 1 pořádaná přímo Mezinárodní automobilovou federací FIA. A to v plánovaných termínech, kdy se měla původně konat. Z akčních her u nás naleznete hry typu Counter-Strike, League of Legend, Dota 2 a jiné.“
Jak složité je v esportu stanovit odpovídající kurzy? Nota bene v případě akčních her jako Counter-Strike či Dota 2?
„Sazkabet spolupracuje s externími dodavateli, kteří se na esport specializují. Větší míru zodpovědnosti přenáší na sebe a nám již dodávají reálné sázkové události i s kurzy. Pro bookmakera je pak především důležité pochopit smysl a pravidla hry, aby měl přehled, na co vlastně přijímá sázky. Ne každý měl nebo má chuť či možnost sedět u konzole a hrát střílečku.“
Projevilo se třeba nějak, když český tým hrál esportovou kvalifikaci EURO? A přijde podle vás vrchol při letním šampionátu?
„Neprojevilo. Uvědomujeme si, že esportový tým, který sice bude hrát kvalifikaci EURO nebo samotný šampionát, nemůže plně nahradit reálný fotbalový reprezentační tým, který je daleko více sledován. Kvalifikace na EURO byla pouze doplňkem k mnoha dalším ligám, které se v tu dobu hrály.“
Cítí sázkaři výhodu, že si bookmakeři nemusejí být tak jistí, a oni je mohou snáz porazit?
„Nevylučují, že se najdou sázející, kteří právě v esportech mohou využít lepší informovanost a přehled.“
Jaké dopady má vůbec současná situace ve sportu na sázení?
„Situace je samozřejmě složitá. Vzhledem k tomu, že se nyní nehraje téměř žádné sportovní utkání, poklesla aktivita sázkařů o pětašedesát procent. Největší taháky v roce 2020 byly MS v hokeji a fotbalové EURO, které se neuskuteční. Tyto zásahy vyšší moci se logicky významně promítnou ve výsledcích celého roku 2020. Letní olympijské hry pro nás z pohledu sportovního sázení nejsou tak zajímavé, protože většinu vkladů tvoří kolektivní sporty.“
Mohli jste se na nynější situaci dopředu připravit nějakými krizovými scénáři?
„Dopředu se na takovou situaci nelze zcela připravit. Pracujeme nyní s několika možnými scénáři, které se odvíjí od potenciálního termínu opětovného zahájení soutěží. Podle těchto verzí průběžně upravujeme rozpočet a omezujeme naší vizibilitu na minimum. Současně jsme se s naším dodavatelem domluvili na rozšíření nabídky živých zápasů.“
Co je pro vás strategické důležité v nejbližší budoucnosti, aby se sázkařský byznys zase rozjel naplno?
„Pomohlo by nám, kdyby se vrátil kolektivní sport alespoň na televizní obrazovky. Především se těšíme, až se začnou opět hrát světové ligy a vše se vrátí do starých kolejí. Věříme, že se rozběhnou nejpozději na začátku srpna. Aktuální situace není dobrá pro nikoho a každému se jistě stýská po reálných zápasech hraných na stadionech nebo alespoň po jejich sledování v televizi. Na velké sportovní události si ale budeme muset počkat až do roku 2021.“