Historie bitev o titul Dota 2. Hippos a eSuba v hlavních rolích
Dota 2 Článek Historie bitev o titul Dota 2. Hippos a eSuba v hlavních rolích

Historie bitev o titul Dota 2. Hippos a eSuba v hlavních rolích

Tomáš Pokorný

24. 10. 2021 09:20

Souboj starý jako Sazka eLEAGUE sama. Souboj, který přinesl již tolik vzrušujích momentů a velkých překvapení, že si nyní jen těžko představujeme ligu bez těchto dvou týmů. A i když jde papírově o top 2 nejlepší týmy, nejsou nedotknutelnými a zápasy s hladovou konkurencí v těsném závěsu za nimi sem tam prohrají. Přesto právě tato dvě jména najdeme ve finále nejčastěji.

První split to byli Hippos (v té době Sampi), kteří sebrali první finále. Bylo to možná, papírově, nejlépe obsazené finále plné hvězd. Za eSubu ještě pravidelně hrál Boom, za Hippos hrál Saberlight a Supream. Tahle jména nám už zmizela do kolotoče DPC a hrají za přední evropské, ba dokonce světové týmy. Vždyť Saberlight si zahrál letošní TI. Byla to mimojiné právě forma těchto core hráčů, co zničila eSubu ve finále v poměru 3:1. 

Hned ve druhém Splitu první sezony si to tyhle týmy rozdaly proti sobě znovu a wow jaký to byl dáreček. Nádherná podívaná na všech 5 zápasů, která musela bavit úplně každého. Vždyť eSuba dokonce prohrávala 2:1 a vše se zdálo ztraceno, ale dvěma vyhranými zápasy v řadě nakonec z pozice mírného outsidera (brát s rezervou) sebrali celkové vítězství.

První split druhé sezony konečně znamenal zlom a změnu ve finále, kdy Rozbíječi nahradili eSubu ve finále neuvěřitelným výkonem v playoff a tím konečně ukázali, že to jsou právě oni, kteří patří do papírové top 3. Na své cestě nejdřív sejmuli Hippos v prvním kolem WB a posléze i eSubu ve finále WB. Tím došlo na neočekávaný souboj týmů nejtěžší váhy u nás ve finále LB. Kdo by to byl býval před začátkem Splitu čekal. O to překvapivější možná pak byl i samotný průběh, kdy Hippos nemilosrdně přejeli eSubu 2:0 a nakonec sebrali i, znovu velmi napínavé, finále proti Rozbíječům v poměru 3:2. 

Jak to vypadá letos? Team Young málem zopakoval cestu Rozbíječů, v prvním kole poslat do LB eSubu a ve finále WB předvedli fenomenální výkon proti Hippos, který však nakonec nestačil a prohráli celkově 2:1. To už jsme však začali pochybovat o eSubě a báli se dalšího nepovedeného splitu pro tradiční českou organizaci. eSuba se však sebrala a i když ji Team Young dal zabrat, nakonec jsou to oni, kteří se doslova probojovali do finále. 

Co od tohoto finále tedy můžeme čekat? Jako snad ve všech jejich střetnutích budou Hippos mírnými favority. Výsledky a vůbec cesta do finále je jistě výmluvná, ale pojďme se nejdřív podívat na věci, které se stali ještě před začátkem splitu, kdy podle mého Hippos zvládli přestupové období o kousek lépe a přivedli Slaweho namísto Curryho a zajistili si tím jedno z nejlepších carry u nás. V retrospektivě bych nakonec řekl, že se jim i podařilo vypořádat se s odchodem Sehnyho Filminym, který se stal jednou z ústředních postav jejich postupu přes Team Young. 

Naproti tomu máme Screama, který nahrazuje Cechiho/Booma a vracející se lacek na pozici 4 místo Filminiho, který odešel právě do Hippos. Scream je skvělá sázka na budoucnost a patří k nejtalentovanějším mladým midařům u nás. Ve skupinové fázi a první sérii playoff proti Young mu to trochu drhlo, ale v dalších sériích konečně nalezl formu a Hippos se mají čeho bát. Lacek je naopak osvědčená klasika, která má na co navazovat s týmem eSuba. 

V tomto porovnání přivedli Hippos již osvědčené hráče, přesto mladé hráče, na svých pozicích a povedlo se jim je i úspěšně zakomponovat do týmu. Naopak eSuba trošku zariskovala se Screamem a až v poslední sérii se zdálo, že si skutečně sedla jako tým.

Play off by pak mělo být tím druhým zásadním měřítkem. Hippos si zažili i těžké zápasy proti Lutea a Young, ale nakonec rozhodoval jejich skill a schopnost si poradit i v těžkých situacích a nezaváhali. Celkově vypadali velmi solidně. Proti tomu eSuba jednou vyhořela. Proti MCe, se vší úctou k soupeři, se moc nenadřeli a jejich potenciál konečně ukázali až proti Lutea a hlavně proti Young. Jistě, hlavně proti Young to byl skvělý výkon na který mohou být hrdí, ale v předešlých sériích rozhodně nepůsobili přesvědčivě a pozdější rozhovory s hráči to i dosvědčily. 

Jak na to jistě čekáte, hodilo by se mírné shrnutí nakonec. Esuba bude velmi spoléhat na dvoudenní přípravu před samotnými For Games a bude jistě těžit z dobrých výkonů v závěru play off, ale také porážek, z kterých se mohou poučit. Hippos budou nastupovat přeci jen s čistší hlavou s výborně odehraným splitem za opaskem a sestavou obsahující hráče z top 3 u nás na každé pozici. Skill a vůbec papírové předpoklady by tedy měli hrát v jejich prospěch, ale kartami může významně zamíchat nervozita. Esuba přece jen má starší, zkušenější tým, který se na lankách už několikrát objevil. 

Související články