Článek Éra kubatury MotoPC. Pešek: Virtuální závody jsou z nouze ctnost

Éra kubatury MotoPC. Pešek: Virtuální závody jsou z nouze ctnost

Ivo Pospíšil

31. 3. 2020 13:02

Touto dobou už měli mít za sebou druhý závod v sezoně. Nejdřív Katar, pak Thajsko… jenže místo řídítek teď uchopili jen herní ovladače a z okruhů se přesunuli do svých obýváků. „Snad se alespoň ty body budou do MS počítat,“ smál se Álex Márquez po historicky prvním závodě hvězd MotoGP ve virtuálním světě, který vyhrál. Už se chystá i pokračování. Je to jen kratochvíle v době koronaviru či něco víc?

Na první pohled se zdálo, že je vše jako obvykle. Semafory zhasly, oni za to vzali, vlétli do první zatáčky a přišel i pád. Fabio Quartararo sestřelil Mavericka Viňalese a oba jen zlostí rozhodili rukama. Jenže pak… klik, restart a oba byli ve vteřině zpět na trati.

Co to?

Tohle totiž v neděli nebyl obyčejný závod, ale historicky první virtuální bitva hvězd MotoGP, které kvůli karanténě v době šířícího se koronaviru změřily síly po síti v počítačové hře ze svých pokojů.

Však se podnik též jmenoval Stay at home GP – Zůstaňte doma GP.

Šestinásobný šampion MotoGP Marc Márquez tak byl jen ležérně opřený ve svém křesle, Joan Mir se v týmové mikině u svého herního ovladače v gauči nakláněl, jako by každou zatáčku skutečně vybíral a k Álexi Rinsovi občas přiběhl do záběru i jeho pes.

„Budou se ty body počítat i do skutečného MS?“ žertoval pak na dálku Álex Márquez, když celý šestikolový závod na virtuální trati v Mugellu vyhrál.

Na svůj debut v MotoGP a tovární Hondě po přesunu z nižší Moto2 pravda čeká, ale ve virtuálním světě nechal za sebou úplně všechny. A že se vedle něj a jeho slavnějšího bratra pustili do boje právě i Viňales, Quartararo, Mir, Rins, Aleix Espargaro, Miguel Oliveira nebo Francesco Bagnaia. Účast zprvu přislíbil i legendární Valentino Rossi, jenže ten se nakonec omluvil.

„Byla to zábava. Dostal jsem speciální setup od jednoho indonéského jezdce a Markovi jsem ho samozřejmě nedal,“ žertoval Álex Márquez a signál z tohoto měření sil letěl do více jak deseti evropských zemí či do USA a Latinské Ameriky. „Myšlenka toho asi je, aby lidi nezapomněli na MotoGP, což chápu,“ usmál se i bývalý jezdec Lukáš Pešek.

Není to navíc ojedinělá snaha, jak aktuálně alespoň nahradit reálný sport tím virtuálním.

V minulých dnech se například v USA odehrál turnaj v MLB, jenž vyhrál Amir Garrett ze Cincinnati Reds. Virtuální závod údajně chystá i slavný dostih Grand National. A svůj křest prožila i formule 1, která uspořádala týden zpět „počítačovou“ GP Bahrajnu. Tam ale z reálných pilotů organizátoři zlákali jen Landa Norrise či nováčka Nicholase Latifiho.

To MotoGP zvládlo svůj virtuální debut lépe a už chystá další bitvu na 12. dubna, kdy by pořadatelé rádi zapojili i jezdce Ducati, tedy například Andreu Doviziosa. „Ano, už bychom chtěli zase závodit na trati, protože to v tu chvíli bude důkaz, že je svět v lepším stavu, než teď, ale nejprve musíme všichni porazit koronavirus. Opatrujte se všichni,“ dodal na závěr Marc Márquez.

Načež do té doby je z MotoGP pořád jen kubatura MotoPC.

Pešek brzký návrat na okruhy nečeká

Když viděl nedělní závod hvězd MotoGP ve virtuální realitě, usmál se. Ví, že doba není kvůli pandemii koronaviru lehká. Že to má být alespoň nápad, jak nezapomenout. Ale pravé závody a atmosféru MS? To prostě nic nenahradí. „Chápu to, nicméně bych to nazval jako z nouze ctnost. Najde si to své diváky, ale upřímně mě to nenadchlo,“ říká bývalý jezdec MotoGP Lukáš Pešek.

Ten formát se tak podle vás dal udělat lépe, nebo je to tím, že je to pořád jen virtuální závod?
„Je to jen závod na počítači. A ani nevím, jestli se na tom dalo udělat něco líp. Já samozřejmě také občas hraju hry, ale že bych to potřeboval někomu ukazovat, to ne. Je to spíš o celkové propagaci MotoGP, aby se na něj nezapomnělo, což je fajn, protože všichni teď bojujeme s tím, že o nás není slyšet a nemůžeme dělat, co máme rádi. Čili je to cesta, jak udržet kontakt s fanoušky.“

Na druhou stranu esporty jsou nyní ve světě na vzestupu. Ve fotbale nebo F1 vznikají profesionální týmy, které se tomu věnují. Může jít virtuální svět paralelně právě i s MotoGP?
„Ano, doba tomu nasvědčuje, že tyhle virtuální sporty jdou nahoru a mají čím dál větší publicitu. Když budu mluvit za sebe, také si zahraju, ale nejsem toho moc velký fanda. Raději vidím děti, jak běhají po pískovišti nebo si kopou míčem o zeď, než aby byly zavřené doma, hrály hry a u toho jedly sušenky. Jsem pořád ta stará generace, ale též chápu, že doba je taková a své místo na trhu má.“

Navíc pád ve virtuální realitě a té skutečné je úplně něco jiného, že?
„To se s tím nedá srovnat. Ale ono to platí i v normálním silničním provozu, o to víc v této době. A když už lidé přes veškerá aktuální opatření vyjedou na motorce ven, apeluji na to, ať přemýšlí nad tím, že je vozovka stále studená a volné cesty neznamenají, že by mohli jet rychle. Ať raději myslí na to, že se chtějí vrátit domů za svými rodinami.“

Kdy se podle vás profesionální závody vrátí zpět na okruhy?
„Když budu mluvit za nás jako za motoškolu či juniorský tým, tak bych byl nejraději, aby to bylo už zítra. Přeci jen jsme přes zimu na něčem pracovali a nemůžeme to zužitkovat. Na druhou stranu jsme dospělí a víme, jak je aktuální situace vážná a necháváme to plynout. Čekáme, co bude, ale platí, že zdraví je na prvním místě a plně to respektujeme.“

A když se vžijete do situace Dorny a možného návratu závodů MS?
„Myslím, že v této fázi, kde se všichni nacházíme, nemá ani Dorna žádné slovo. Ta je teď na stejné čekačce jako my, malé týmy a organizátoři. I oni určitě věří, že to bude co nejdřív, protože u nich je to již o velkých penězích a ztrátách, ale nikdo teď nedokáže říct, jestli to bude květen nebo srpen. Nehledě na to, že Dorna dělá mezinárodní závody, s čímž bude další problém. Bude dost zásadní, aby týmy a závodníci zase mohli cestovat po světě.“

O to víc, když právě Itálie a Španělsko, kolébky spousty týmů a závodníků, jsou nyní hlavními ohnisky koronaviru.
„Ano, to je další extrém, jenž tomu nenahrává. Myslím, že první na řadu přijdou nějaké národní závody, podle nich se uvidí, jestli to dokážou dané země pohlídat a pak teprve přijdou mezinárodní. Upřímně to však nevidím, že by k tomu mělo dojít nějak velmi brzo.“

Může tedy být ohrožena i celá sezona?
„To je otázka. Nevidím takhle daleko ani do toho systému. Pro nás je nové už jen to, že nemůžeme vycházet nebo vyjíždět za hranice. Vím, že to v minulosti také tak bylo, ale pro lidi našeho věku teď bylo automatické mít možnost vycestovat. Vůbec tedy nevím, jak tato omezení mohou trvat dlouho na to, aby se celé MS odpískalo. Což by byl i velký ekonomický problém pro všechny.“

Související články