Counter-Strike: Global Offensive Článek Counter-Strike: Global Offensive: Střílečka, která nastavila podobu esportu

Counter-Strike: Global Offensive: Střílečka, která nastavila podobu esportu

Tereza Janovská

3. 3. 2020 10:30

Neustále se rozvíjející odvětví, ve kterém se točí miliardy. Svět profesionálního gamingu zažívá obrovský boom. Miliony diváků, štědré odměny i sláva pro ty nejlepší hráče. Právě střílečka z pohledu první osoby (neboli FPS) Counter-Strike: Global Offensive z velké části vytvořila tvář esportu, jak ho známe nyní. O co v ní ale vlastně jde?

Turnaje o miliony dolarů a i po letech stále silná základna diváků. Counter-Strike: Global Offensive letos v srpnu oslaví již osmé „narozeniny“. Hra, kterou vyvinulo Valve společně s Hidden Path Entertainment, byla takovým nástupcem předchozích dílů Counter-Strike 1.6 a Counter-Strike: Source. Na začátku však nedostala od hráčů zrovna vřelého přijetí, řada z nich dávala dlouho přednost předchozí verzi CS:Source, postupně si ale k novince našla cestu celá komunita a v současnosti se stále jedná o jednu z nejsledovanějších a nejštědřejších esport her vůbec.

Ač má samotná hra hned několik režimů k hraní, jako je například deathmatch, lobby, trénink či hodnocené zápasy s rukojmími či bombou, je verze s bombou nejoblíbenější a na poli profesionálního gamingu se hraje pouze ta. Právě zápasy s bombou vám trochu přiblížíme.

Zápasy se hrají v deseti lidech, po pěti na každé straně. Začíná se výběrem jedné z několika nabízených map a poté se určí, který tým začne na které straně. Na jedné straně stojí ti, kteří hrají za teroristy. Jejich úkolem je odnést bombu na jedno ze dvou stanovišť a tam zařídit její odpálení. Tomu se naopak snaží zabránit strana druhá, kterým se říká counter-terrorist, tedy něco jako protiteroristická jednotka.

Možností, jak zvrátit zápas na svou stranu, je mnoho. Jednou z možností je zabít všechny protihráče, to však platí pouze v případě, že bomba ještě nebyla položena. V tom opačném je totiž nutné ještě zajistit její zneškodnění. Od položení bomby má totiž protiteroristická jednotka pouze 40 sekund na to, aby odpočet zastavila. Druhou možností je právě buď odpálení bomby, či jejímu zabránění. Každé kolo má totiž časový limit, do kdy musí svůj hlavní úkol teroristé splnit.

Velkou roli ve hře hraje celá řada dalších věcí. Jednou z těch hlavních jsou například nákupy zbraní a vybavení před každým kolem. Každý hráč totiž dostává určité finance podle toho, jak se mu v tom předchozím kole dařilo, a je třeba si finance rozvrhnout s rozmyslem. Hru dokážou například vyhrát dobře umístěné smoky, tedy kouřové granáty. Svou roli hraje i výběr zbraní, nákup kevlarové vesty a helmy či molotových koktejlů.

Nejdůležitější ze všeho je ale strategie celého týmu. Z toho důvodu je potřeba se spoluhráči komunikovat, bez sluchátek s mikrofonem se tak hra téměř hrát nedá. Nebo aspoň ne moc úspěšně.

Jednotlivá mapa se hraje na celkem 30 kol, po 15 kolech se strany otočí. Vítězem se stává tým, který jako první dosáhne 16 vyhraných kol. Na větších turnajích se zejména vyřazovací části hrají na víc map. Například best off three se hraje stylem na dva vítězné. Vyhrává tedy ten, kdo zvítězí ve dvou mapách.

Nejprestižnějšími turnaji je série CS:GO Major Championship. Hraje se dvakrát ročně a ve hře je celkem milion dolarů. Zatím poslední díl se odehrál na přelomu února a března v polských Katovicích a ovládl ho tým NaVi.

Na české scéně je hned několik profesionálních týmů jako je například eSuba, SINNERS, Brute, Sampi a další. Se světovou špičkou se však dokázal poměřit zatím jediný český hráč, kterým byl Tomáš „oskar“ Šťastný. Stal se historicky prvním Čechem, který si zahrál Major, tehdy ještě s týmem mousesports. Jedním z nejlepších hráčů světa je i například osmadvacetiletý Slovák Ladislav „GuardiaN“ Kovács, hrající momentálně v NaVi, kde však byl nedávno odsunut pouze na lavičku.

Související články

Očekávaný CS:GO Update je tady: Nerfnutý Krieg, ale za jakou cenu?
Utíkal před tornádem, přesto ovládl turnaj o statisíce
CS:GO Update: Další změny na Vertigu, arény ve warmupu, nerf Deaglu
SESTŘIHY: Sinners sekli eSubu a s Brute vládnou tabulce. Sampi dál tápe
Konec oskara ve Sprout? Tým za něj hledá náhradu, nabízí se smooya
Ještě mám co nabídnout, říká Oskar o své budoucnosti, návratu domů se nebrání
Kódování CS:GO se dostalo na veřejnost, Valve v prohlášení uklidňuje komunitu
SESTŘIHY: Sampi probudily změny a Defeaters překvapili Brute. Gunrunners zničili eSubu
Fnatic je nejlepším CS:GO týmem na světě! Vrátil se na první místo v žebříčku
SESTŘIHY: Sampi si připsali druhou výhru, eSuba se potácí na poslední příčce
Mousesports se musí posunout dál, aby měli na Major, říká redaktor HLTV Striker
CS:GO Novinky: Nový kill feed, turnaje v Kolíně a Melbourne přesunuty na rok 2021
Counter-Strike dál láme rekordy! Za duben přibylo 6 milionů hráčů
Top 5 nejsilnějších zbraní v historii Counter-Strike: Global Offensive
SESTŘIHY: Gunrunners se v tabulce dotáhli na Sinners, Sampi ustáli obří drama
Revoluce v Counter Striku již dnes? Nečekejte zázraky, říká McVicker
Svátek pro hráče Doty! Valve vydalo odložený battle pass, nabízí tři arcany
SESTŘIHY: Sinners bez porážky, eSuba poslala Enterprise do baráže. Kdo s kým v play off?
Známe účastníky baráže Sazka eLEAGUE! Dark Tigers s novou sestavou nezklamali
SINNERS prohrávají ve čtvrtfinále turnaje o 10 000$, další test je čeká zítra
Dota 2 překonala další milník. Za 62 dní vybrala na prize pool 30 milionů dolarů
Ukrajinská legenda na cestě do Ameriky? Zeusův bývalý spoluhráč prý míří do USA
VIDEO: Slovenské hvězdě to pořád pálí. GuardiaN předvedl parádu se svým AWP
Mousesports hlásí posilu! Frozenův tým vítá šestého hráče, přichází talent z FaZe
CS:GO Update: Nové ikony pro plejery hrající ve skupině, opravené exploity
Fantastický, říkal Fredi po podařeném vstupu Brute do Sazka eLEAGUE CS:GO
VIDEO: Rozbor 3. kola Sazka eLEAGUE CS:GO: Jak se rodilo vítězství Sampi a Enterprise?
Hvězda Realu Madrid zakládá svou vlastní esportovou organizaci