Sazka eLEAGUE Counter-Strike: Global Offensive Článek

Bývalý lídr Vitality se rozhodl připojit k organizaci bojující proti rasismu

Kateřina Sauerstromová
19. 7. 2021 07:00 Sdílej:

Reakce fanoušků po skončení fotbalového EURA zaskočila celý svět. Brit Alex „ALEX” McMeekin využil vyhrocené situace k tomu, aby upozornil na diskriminaci v esportu.

Bývalý hráč Cloud9 založil sbírku, která má podporovat aktivity asociace Kick It Out, ta se věnuje osvětě, upozorňující na rasmismus a diskriminaci ve fotbale. Impulsem celé Alexovi akce byla vlna nenávisti, kterou spustilo finále EURA 2020. Rozhodující zápas rozhodl penaltový rozstřel, ve kterém pohořeli hráči jako Marcus Rashford, Bukayo Saka a Jardon Sancho.

Cílem nenávistných útoků se stali právě tito tři střelci, hráči černé barvy pleti. Nevhodné výroky nespokojených fanoušků odsoudila kromě spoluhráčů i anglická fotbalová asociace a premiér Boris Johnson. Alex se postavil na jejich stranu a rozhodl se upozornit na stejný problém i v esportovém světě.

„Stydím se a jsem zároveň znechucen chováním některých fanoušků. Je mi smutno z toho, že jsou mezi námi lidé, kteří musí takové takové urážky trpět jen proto, že jsou jiné barvy pleti,” uvedl ve svém prohlášení. 

Alex upozorňuje na to, že stejný problém se objevuje i v esportu. „Rozhodl jsem se bojovat proti diskriminaci ve fotbale v naději, že to pomůže i v jiných odvětvích,” dodal.

Cílem britského hráče je vybrat alespoň 5000 liber (necelých 150 000,- Kč), sám do celé iniciativy investuje 1000 liber. Jeho snažení můžete podpořit na stránce gofundme.

Související články