Článek BLOG: Dánové nemají v Evropě konkurenci, vláda vkládá do esportu naději

BLOG: Dánové nemají v Evropě konkurenci, vláda vkládá do esportu naději

Jiří Novák – Sazka eLEAGUE

26. 5. 2020 13:30

Nejlepší tým na světě v CS:GO pochází z Dánska. Hráč s největším výdělkem z esportových turnajů vůbec je Dán. Seveřan byl také součástí prvního evropského týmu po 8 letech, který dokázal vyhrát větší turnaj v League of Legends. Evropská země o populaci necelých 6 milionů lidí je evropským gigantem. Proč je dánský esport tak úspěšný?

Dota 2, Counter-Strike: Global Offensive, League of Legends, Rainbow Six Siege... Ve všech těchto esportech patří Dánsko mezi světovou špičku. Dotě kraluje Johan "N0tail" Sundstein, který si za svou kariéru vydělal 6 900 000$ (172 500 000 Kč). V esportovém světě není nikdo, kdo by se mu v tomto ohledu dokázal vyrovnat. 

Již několik let je dánský esport na vrcholu. Jen málo zemí světa se může rovnat s infrastrukturou, kterou skandinávská země nabízí. Popularita stoupá. Esport je v Dánsku součástí každodenního života. Uvidíte jej v televizi, na reklamních panelech... 

McDonald's byl inspirován CS:GO • Foto dexerto.com

Podpora esportu ze strany dánské vlády je ohromující a pro zbytek Evropy nepochopitelná. Samotný ministerský předseda Lars Løkke Rasmussen byl součástí jednoho z největší CS:GO turnajů na světě. V roce 2018 přivítal fanoušky na Blast Pro Series Copenhagen. 

Na konci dubna minulého roku zavítal k největšímu dánskému týmu, Astralis. Celé dvě hodiny věnoval diskuzi s hráči, kde se zajímal o jejich přání a názory na vedení esportu v jejich zemi. Ti nejpovolanější bývají často v podobných diskuzích opomíjeni. Spolupráce vlády se samotnými hráči je esenciální pro úspěch podobných projektů. 

Rasmussen se o esporty zajímá dlouhodobě. Minulý rok vydalo dánské ministerstvo kultury "Strategii pro esport" a založila "Esport panel," který má udržovat integritu elektronického sportu v Dánsku. Rasmussen chce také veřejnosti ukázat, že profesionální hráči počítačových her nedřepí 10 hodin za PC. Věnují se také fyzickým aktivitám a udržují se v dobré formě. 

Campus Vejle nabízí výuku esportu pro mladé Dány. Součástí jsou tréninky v profesionálním prostředí, vedení pod zkušenými trenéry, mezi kterými se čas od času objeví také esportové hvězdy, jako například Casper "cadiaN" Møller. Dále dbají také na fyzické zdraví studentů. Ti se musí alespoň dvakrát týdně zúčastnit tréninku v posilovně. 

Vejle, jakožto hlavní město regionu Syddanmark (jih Dánska), financovalo nové centrum. V roce 2019 vložilo do Campu Vejle 2 000 000€. O takové podpoře se esportu v České republice může jenom zdát. 

Související články