280 milionů korun! Příběh největšího překvapení v historii esportu
Dota 2 Článek 280 milionů korun! Příběh největšího překvapení v historii esportu

280 milionů korun! Příběh největšího překvapení v historii esportu

Jiří Novák – Sazka eLEAGUE

25. 5. 2020 13:40

The International je každoročním vrcholem soutěžení v Dota 2. 18 týmů se utká v průběhu 10 dnů o největší prize pool v esportu. Minulý rok soutěžili hráči o 34 330 000$ (85 825 000 Kč). Náš příběh se odehrává rok předtím, na TI 8, kde se soutěžilo o "pouhých" 25 532 000$ (638 300 000 Kč). 

Hlavním hrdinou byl Johan "N0tail" Sundstein. Dánský špíler založil s Talem "Fly" Aizikem OG, tým, který měl díky přátelství a loajalitě porazit ty nejlepší. Celek byl založen v roce 2015 a do TI 8 vyhrál čtyři major turnaje, což se nikomu jinému do té doby nepodařilo. 

Rok 2018 začal pro OG zle. Týmu se nedařilo a celek opustili dva hráči. Fly a Gustav "s4" Magnusson přešli pod organizaci Evil Geniuses. To vše několik týdnů před turnajem roku ve Vancouveru. 

OG prošli otevřenou kvalifikací a byli jedním z outsiderů turnaje. Velká část Dota 2 komunity je tipovala na poslední příčky. Postup byl neočekávaný. Vítězství nereálné. 

Ze skupiny postoupili OG ze čtvrtého místa a po první výhře v play-off na ně čekala odplata. V semifinále upper bracketu se utkali s EG. Hlavním lákadlem byl souboj Flye a právě N0taila. Dva bratři, kteří se teprve nedávno rozešli. A ne v dobrém. 

OG vyhráli první mapu celé Bo3. Na druhé mapě byli blízko vítězství, EG však zápas obrátili. Opět byli v roli favoritů. Na začátku posledního mače potvrzovali predikce. OG však předvedli naprosto perfektní comeback. Sérii vyhráli 2:1.

Poslední překážkou se ukázalo být čínské LGD. OG je nejdříve přemohli ve finále upper bracket, následně se utkali v grand finále. Bo5 série měla rozhodnout o tom, který tým si odnese z turnaje výhru ve výši 11 234 000$ (280 000 000 Kč). 

První mač skončil ve prospěch OG, další dvě mapy se staly jednouznačnou záležitostí pro LGD. Číňané byli jedinou hru od celkového triumfu. Čtvrtý zápas byl obří bitvou. Hodinový maraton nakonec dotáhli do vítězného konce Evropané.

Pátá mapa vypadala jako jednostranný souboj. LGD měli obří náskok. Jenže pro OG byl turnaj jedním velkým comebackem. Tým, který musel nasadit do turnaje kouče, se postaral o největší překvapení v historii The International, dost možná v historii esportu. 

Související články